Konferencja

W sobotę 23 czerwca 2012 w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa przy ul. Marszałkowskiej 7 odbyła się Konferencja organizowana przez Fundację Edukacji i Przedsiębiorczości oraz Stowarzyszenie Wolnego Słowa poruszająca kwestie Statusu społeczno-prawnego uchodźców w Polsce. Podczas Konferencji miały miejsce m.in. rozmowy z uchodźczymi na temat procedur uchodźczych, sukcesów i trudność w adaptacji do życia w Polsce. Odbył się również panel ekspercki w którym specjaliści przedstawiali zagadnienia związane z prawem polskim, międzynarodowym w zakresie uchodźstwa. Uczestnicy Konferencji brali udział w dyskusji na temat aspektów związanych z rolą ośrodków dla uchodźców, zaletami pomocy indywidualnej cudzoziemcom poza ośrodkami w naturalnych warunkach bliżej Polaków. Odbyła się również premiera publikacji „Trudna droga do normalności” podczas której jej autor i osoba przeprowadzająca bezpośrednio wywiady z uchodźcami dzieliły się swoimi odczuciami i refleksjami towarzyszącymi powstaniu tej publikacji. Była również wystawa prac uchodźczyń (decoupage, patchwork, biżuteria) a także konkurs na najlepszą pracę, w którym głosowała publiczność. Przedstawiciele Fundacji podsumowali projekt i wnioski z niego płynące na przyszłość a także pokazali najciekawsze zdjęcia z realizacji projektu m.in. w Ośrodku dla Uchodźców na Targówku.
Dodano: czerwiec 2012

Dzień Dziecka dla dzieci z Ośrodka na Targówku i dzieci polskich

1 czerwca to międzynarodowy Dzień Dziecka. Bardzo się cieszymy, ten świąteczny dzień zrobił na wszystkich zgromadzonych dzieciach uchodźców i dzieci polskich duże wrażenie. Organizatorzy imprezy z okazji Dnia Dziecka błyskawicznie zareagowali na „złą” pogodę i w nocy impreza z Ośrodka na Targówku została przeniesiona do pobliskiej szkoły podstawowej. W suchych i komfortowych warunkach było wiele atrakcji dla dzieci uchodźczych i polskich. Była wielka trampolina, punkt z watą cukrową, robienie zwierzątek z balonów, pokazy ogromnych baniek mydlanych, iluzjonista, teatrzyk, kącik plastyczny, kącik kreatywny, kącik gier telewizyjnych, wyświetlane na rzutniku bajki i inne. Dzieciom bardzo smakowało jedzenie – menu był tak dobrane, aby zadowolić nawet niejadka. Każde dziecko w trakcie Dnia Dziecka mogło wziąć udział w konkurencjach i wygrać ciekawe nagrody, mogło złożyć model z klocków Lego i później zabrać go do domu. Na koniec zakończenie każde dziecko wyszło uśmiechnięte z miłym prezentem na Dzień Dziecka w ręku.
Dodano: czerwiec 2012

Dzień Kultury Kaukazu i Dzień Kultury Arabskiej

Maj to miesiąc kolorowy, pełen radości, przepełniony dobrą energią. I takie też były imprezy majowe „Dzień Kaukazu” i „Dzień Kultury Arabskiej” organizowane w maju w ramach projektu „Integracja i edukacja uchodźczyń”. Dni Kultury przyciągnęły Warszawiaków zainteresowanych inną kulturą, a także losem naszych sąsiadów – uchodźców. Uczestnicy oglądali występy zespołów tańców regionalnych (kaukaskich i arabskich), a także mogli wziąć udział w nauce tańca orientalnego. Pokazy i nauka tańca zrobiła szczególne wrażenie na dzieciach, które zachwycały się strojami tancerek.

Dla wielu osób było to również pierwsze spotkanie z uchodźcami. Z uwagą słuchały historii uchodźczyń, które opowiadały dlaczego musiały opuścić swój kraj. Najwięcej emocji wzbudził wywiad z uchodźczynią z Iraku, której ucieczka z kraju związana jest z prześladowaniami nie tylko ze względu na religię, przekonania ale także i na płeć.

Uczestnicy mogli posłuchać ekspertów, wykładu na temat roli kobiety w islamie, wziąć udział w dyskusji na temat życia w krajach kaukaskich i arabskich. Mogli również zobaczyć na wielu przykładach cudzoziemców, jak od siły determinacji zależy sukces w osiągnięciu celu. Wielu uchodźcom się to udało i są oni przykładem dla innych cudzoziemców przebywających obecnie w ośrodkach, że warto być aktywnym, uczyć się języka polskiego i integrować się z Polską.

Uczestnicy Dni Kultur mogli spróbować potraw regionalnych (również przygotowanych przez uchodźczynie), a także dowiedzieć się jak poszczególne dania zostały przygotowane. Dzieci brały udział w zajęciach plastycznych, słuchały baśni i legend kaukaskich i arabskich, a dzieci z ośrodka na Targówku brały udział w konkursach piosenki dziecięcej. Dzieci naprawdę pięknie zaśpiewały polskie piosenki. To zasługa jednej z naszych animatorek, która godzinami ćwiczyła z dziećmi teksty i melodię. Ale było warto. Uchodźczynie z żalem, wsiadały do autokaru, a my obiecaliśmy że będziemy ponawiać takie imprezy.
Dodano: czerwiec 2012

Zajęcia z rękodzieła

Oto efekty prac pań z Ośrodka dla uchodźczyń na warszawskim Targówku. Wszystkie te prace to efekt wielu godzin pracy, ale efekt jest zaskakujący…
Dodano: czerwiec 2012

Dni Kultur

Serdecznie zapraszamy na Dni Kultur, które będą organizowane w Warszawie w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa przy ulicy Marszałkowskiej 7 (wejście od ul. E. Zoli) :

Dzień kultury kaukaskiej w dniu 12 maja 2012
Dzień kultury arabskiej w dniu 26 maja 2012

Wydarzenia mają przybliżyć kulturę, obyczaje i tradycje, z którymi na co dzień nie mamy okazji obcować. Podczas Dni Kultur prezentowana będzie barwność kultury arabskiej i kaukaskiej m.in. poprzez pokazy tańców regionalnych, degustacje kulinarne kuchni regionalnej, naukę gotowania tradycyjnych potraw narodowych, pouczające legendy i bajki narodowe. Podczas obchodów Dni Kultur będą również przeprowadzane wywiady z uchodźczyniami, dzięki którym uczestnicy Dni Kultur uzyskają wiele cennych informacji na temat kultury i tradycji regionów z których pochodzą Beneficjentki projektu.

Uczestnictwo kobiet z ośrodka dla uchodźców na Targówku w trakcie Dni Kultur będzie bardzo atrakcyjną odskocznią dla nich samych od szarej codzienności. Ma to również duży walor integracyjny i edukacyjny. Dla społeczeństwa przyjmującego będzie to doskonała okazja do poznania bliżej uchodźców. Uczestniczki na potrzeby tych wydarzeń będą przygotowywać wypieki regionalne, tak aby uczestnicy poznali specjały kuchni; podczas obchodów będą również uczyć uczestników jak przygotowywać daną potrawę. Będzie to szeroka możliwość do wymiany kulturowej pomiędzy uchodźczyniami a społeczeństwem przyjmującym.

Plan Dni Kultur

1. otwarcie imprezy
2. wywiady z uchodźcami na temat historii, kultury, tradycji
3. legendy i bajki narodowe
4. konkurs piosenki
5. rozpoczęcie festiwalu kulinarnego
6. degustacja wypieków przygotowanych przez uchodźczynie
7. uchodźczynie dzielą się wiedza z uczestnikami dni kultur na temat przyrządzania potraw
8. pokazy tańca regionalnego (grupa taneczna)
9. podziękowania i zakończenie imprezy

Zgłoszenia na imprezę prosimy wysłać drogą mailową na adres:
dzienkaukaski@fep.org.pl, dzienarabski@fep.org.pl.
Impreza ma charakter otwarty, lecz uwagi na sprawy organizacyjno-logistyczne rekomendujemy wcześniejsze potwierdzenia uczestnictwa drogą elektroniczną. Dokładna godzina rozpoczęcia imprezy zostanie podana drogą elektroniczną.

Projekt realizowany jest przez Fundację Edukacji i Przedsiębiorczości w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Wolnego Słowa.
Projekt “Integracja i edukacja uchodźczyń” jest realizowany dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu na rzecz Uchodźców i budżetu państwa.

Projekt i realizacja strony - Jerzy Zgorzelski
fot. Takver, lic. CC BY-SA 2.0